Zaczytuję się od wielu lat w starych książkach kulinarnych z przed 100-150 lat. Można się z nich dowiedzieć nie tylko tego co jadały nasze prababki, ale również jak wyglądało ich życie codzienne. Dziś proponuję przepis na zupę pomidorową inspirowany tym znalezionym w książce „Praktyczna Kuchnia”  w której przepisy „dla młodych gospodyń ułożyła” Róża Makarewiczowa. Książka wydana została we Lwowie i „złotymi medalami odznaczona w r. 1907 na wystawie higienicznej i w r. 1908 na wystawie kucharsko-spożywczej we Lwowie.” Książka ma prawie 800 stron i oprócz sprawdzonych przez autorkę przepisów zawiera dyspozycje śniadań, obiadów i kolacji na wszystkie pory roku z podziałem na te wystawne i skromne.

I tak dowiedzieć się możemy iż obrad wystawny składać powinien się z 8-10 dań za to najlepszej jakości natomiast skromny już „tylko” z 6.  

O tej porze roku (lato) gdybyście Szanowni Państwo zechcieli zorganizować dla przyjaciół ( uwaga! najmniej 20 do 40 osób) obiad wystawny zgodnie wytycznymi autorki, składałby się on z następujących dań :

 1. Bulion
 2. Zupa creme d’orge
 3. Ragout z pulardy
 4. Sandacz, łosoś albo szczupak w majonezie
 5. Roztbef z jarzynkami 
 6. Poncz
 7. Kapłony albo indyczki 
 8. Sałaty, kompoty
 9. Szparagi, kalafiory 
 10. Bomba poziomkowa 
 11. Czarna kawa, likiery, koniak

Ale, ale… nie zapominajmy iż kuchnia ziemiańska – bo o takiej mówimy, charakteryzowała się tym, że każda z owych „gospodyń” miała do swojej dyspozycji kucharkę oraz jej liczne pomocnice – tak się zasadniczo „młoda gospodyni” tylko dysponowała co ma kuchnia przygotować na ów obiad.

Dlatego zejdźmy na ziemię i spróbujmy choćby zupy pomidorowej ze wspomnianej książki.

Smacznego 🙂

Wszyst­kie zupy ze śmietaną muszą być robione na rosole. Na 6 osób bierze się 13 małych pomidorów. Opłu­kane przekroić na pół, dać je do rondelka głębokiego, dodać masła i tak dusić przez pół godziny, podlewa­jąc rosołem, ale bardzo lekkim; gdy się rozgotowały, przefasować przez sitko, rozprowadzić rosołem i za­gotować. Wziąć jeszcze pół kwarty dobrej kwaśnej śmietany, małą łyżeczkę mąki, rozbić mocno, aby gru­dek nie było, potem zalać kipiącą zupą i dać jej się za­ gotować. Do tej zupy podaje się ryż; mogą być jednak grzanki z bułki.

Photo by Nina Bojarska