Szałwia lekarska
„siwe włosy smarowane sokiem na słońcu czernieją”
zbiór od 1 maja do 15 września
Jej nazwy ludowe to szalawij, sołwijo, szaluzja. Szałwia zaliczana była do roślin, których działanie nie mieściło się w racjonalnym pojmowaniu przyrody. Kapłani i magowie słowiańscy szałwią leczyli gorączkę, kaszel, reumatyzm i epilepsję. Podobno dzięki szałwii… przywracali też do życia zmarłych. Mówiono, że „śmierć tego nie ubodzie u kogo szałwia w ogrodzie”. W pierwszy dzień lata, czyli w noc kupały, palono szałwię, aby w ten sposób odpędzić czarownice i złe czary. Zasuszoną szałwię chowano pod strzechę, by chroniła domostwa od złego. Na wsiach suszono liście szałwii w piecu chlebowym po wyciągnięciu zeń wypieczonego wcześniej chleba. Świeże lub suszone liście szałwii wcierano rano i wieczorem w zęby, aby utrzymać ich świeżość, pozbyć się przykrego zapachu z ust i je wybielić. Odwar z liści stosowany był na bóle zębów, natomiast napar stanowił doskonałe remedium na choroby dziąseł oraz różnego rodzaju owrzodzenia. Szałwię stosowano na ból gardła. Należało korzeń z liśćmi ugotować, a następnie dolać ocet i miód i taką mieszanką płukać gardło.
Szałwia rośnie na słonecznych zboczach i skałach, uprawiana w przydomowych ogródkach, na balkonach. Zbieramy jej w pełni wykształcone liście tuż przed okresem jej kwitnienia i suszymy w suchym i przewiewnym miejscu.
Roślina działa na naszą skórę antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicznie. Posiada właściwości ściągające. Działa przeciwpotnie. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry łojotokowej i trądzikowej. Odkaża skórę, przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry i rozszerzeniu porów oraz zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi.
Odżywczy żel aloesowy
Żel ma działanie kojące, rozjaśniające, uelastyczniające skórę. Działa przeciwzmarszczkowo, silnie nawilżająco. Zmniejsza przesuszenie skóry oraz zapobiega powstawaniu trądziku. Szałwia posiada działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Odkaża skórę i przeciwdziała jej przetłuszczaniu się. Bez czarny chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się, działa ściągająco i antybakteryjnie. Olej krokoszowy nawilża, tonizuje i odmładza skórę.
SKŁADNIKI
- 1 gałązka świeżego aloesu
- 2 łyżki świeżych liści szałwii
- 2 łyżki świeżych kwiatów bzu czarnego
- 2 łyżki oleju krokoszowego
- 2 krople ulubionego olejku eterycznego
PRZYGOTOWANIE
- Szałwię i bez czarny utłucz w moździerzu, dodaj aloes i ponownie utłucz.
- Do mieszanki ziołowej wlej olej z krokosza i olejek eteryczny, dokładnie wymieszaj całość.
- Nałóż przy pomocy płatka kosmetycznego na twarz.
- Po przetarciu twarzy żelem resztki zetrzyj papierowym ręcznikiem.