Szałwia lekarska

„siwe włosy smarowane sokiem na słońcu czernieją”

zbiór od 1 maja do 15 września

Jej nazwy ludowe to szalawij, sołwijo, szaluzja. Szałwia zaliczana była do roślin, których działanie nie mieściło się w racjonalnym pojmowaniu przyrody. Kapłani i magowie słowiańscy szałwią leczyli gorączkę, kaszel, reumatyzm i epilepsję. Podobno dzięki szałwii… przywracali też do życia zmarłych. Mówiono, że „śmierć tego nie ubodzie u kogo szałwia w ogrodzie”. W pierwszy dzień lata, czyli w noc kupały, palono szałwię, aby w ten sposób odpędzić czarownice i złe czary. Zasuszoną szałwię chowano pod strzechę, by chroniła domostwa od złego. Na wsiach suszono liście szałwii w piecu chlebowym po wyciągnięciu zeń wypieczonego wcześniej chleba. Świeże lub suszone liście szałwii wcierano rano i wieczorem w zęby, aby utrzymać ich świeżość, pozbyć się przykrego zapachu z ust i je wybielić. Odwar z liści stosowany był na bóle zębów, natomiast napar stanowił doskonałe remedium na choroby dziąseł oraz różnego rodzaju owrzodzenia. Szałwię stosowano na ból gardła. Należało korzeń z liśćmi ugotować, a następnie dolać ocet i miód i taką mieszanką płukać gardło.

Szałwia rośnie na słonecznych zboczach i skałach, uprawiana w przydomowych ogródkach, na balkonach. Zbieramy jej w pełni wykształcone liście  tuż przed okresem jej kwitnienia i suszymy w suchym i przewiewnym miejscu.

Roślina działa na naszą skórę antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicznie. Posiada właściwości ściągające. Działa przeciwpotnie. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry łojotokowej i trądzikowej. Odkaża skórę, przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry i rozszerzeniu porów oraz zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi.

Odżywczy żel aloesowy

Żel ma działanie kojące, rozjaśniające, uelastyczniające skórę. Działa przeciwzmarszczkowo, silnie nawilżająco. Zmniejsza przesuszenie skóry oraz zapobiega powstawaniu trądziku. Szałwia posiada działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Odkaża skórę i przeciwdziała jej przetłuszczaniu się. Bez czarny chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się, działa ściągająco i antybakteryjnie. Olej krokoszowy nawilża, tonizuje i odmładza skórę.

SKŁADNIKI

  • 1 gałązka świeżego aloesu
  • 2 łyżki świeżych liści szałwii
  • 2 łyżki świeżych kwiatów bzu czarnego
  • 2 łyżki oleju krokoszowego
  • 2 krople ulubionego olejku eterycznego

PRZYGOTOWANIE

  1. Szałwię i bez czarny utłucz w moździerzu, dodaj aloes i ponownie utłucz.
  2. Do mieszanki ziołowej wlej olej z krokosza i olejek eteryczny, dokładnie wymieszaj całość.
  3. Nałóż przy pomocy płatka kosmetycznego na twarz.
  4. Po przetarciu twarzy żelem resztki zetrzyj papierowym ręcznikiem.